Ból to jeden z najważniejszych powodów, z którego pacjenci zgłaszają się do naszej kliniki. Ból może być spowodowany przez wiele czynników, a walka z nim, przybiera różne formy, w zależności od źródła bólu. Ból po treningu na siłowni, może oznaczać zarówno zbyt duże obciążenie stawów lub mięśni, albo zwykłe mikrourazy, które nie zagrażają zdrowiu. Jeśli ból jest nasilony bardziej niż zwykle i nie mija po odpoczynku, warto zdiagnozować jego źródło.
Jeśli ból pojawia się nagle podczas wykonywania ćwiczenia, jest bardzo silny i wręcz uniemożliwia poruszanie, może oznaczać naciągnięcie więzadła lub naderwanie mięśnia. Obrzęk i trudności w poruszaniu, to niemal pewny objaw poważnego urazu.
W takiej sytuacji, należy natychmiast przerwać trening, schłodzić uszkodzone miejsce i udać się do lekarza. Najgorszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie treningu, lub leczenie się na własną rękę, przez zastosowanie środków przeciwbólowych.
Podczas treningu może dojść także do nadmiernego obciążenia nadgarstków i innych stawów. W takiej sytuacji, dochodzi do stopniowego ograniczenia ruchomości stawu, zmniejszenia jego elastyczności oraz coraz większego nasilenia dolegliwości bólowych. W niektórych sytuacjach, bolący staw jest cieplejszy niż reszta ciała oraz napuchnięty, co wskazuje, na stan zapalny. Lekarz może zalecić wtedy rehabilitację oraz stosowanie preparatów miejscowych lub podawanych doustnie, co ograniczy rozwój choroby. Konieczne może być wtedy zmniejszenie intensywności ćwiczeń.