Uprawianie sportu, wiąże się z ryzykiem urazów. Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszej Kliniki medycznej Centrum Medycyny i Rehabilitacji sportowej, najczęściej uskarżają się na urazy kolan, łokci, głowy, stawu skokowego i ud. Jeśli podczas wysiłku fizycznego dojdzie do ostrej kontuzji, należy jak najszybciej zabezpieczyć i unieruchomić chore miejsce.
Najczęstsze kontuzje, do których dochodzi podczas uprawiania sportu, to:
Naciągnięcia – mogą dotyczyć zarówno mięśni, jak i ścięgien i przyczepów mięśni. Naciągnięcie mięśni to bolesna kontuzja, która może wyeliminować ze startów na dłuższy czas i może powodować blizny. Jeśli do naciągnięcia dojdzie kilka razy, może doprowadzić to do ograniczenia ruchomości stawu.
Skręcenie – uraz związany z uszkodzeniem więzadeł stawowych, objawiający się bólem i obrzękiem. W wielu przypadkach, skręcenie może prowadzić do trwałego osłabienia stawu i nawracania urazów.
Stłuczenie – do tego urazu dochodzi często w sportach kontaktowych. Leczenie stłuczenia polega na schłodzeniu uszkodzonego miejsca, kontaktowe zmniejszanie obrzęku oraz stosowanie leków przeciwbólowych.
Zwichnięcie – wymaga nastawienia przez lekarza, może powodować takie objawy, jak zmniejszenie ruchomości stawu (lub całkowite jego unieruchomienie). Podczas leczenia, stosuje się preparaty zamrażające, które zmniejszają temperaturę wewnątrz stawu i obrzęk.
Złamanie – jedna z najpoważniejszych kontuzji, powodująca silny ból. Leczenie złamania może trwać nawet kilka miesięcy.