Jak trenować, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów?

Większość z nas nie myśli o tym, że podczas uprawiania sportu może nabawić się kontuzji. Niestety, ale nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego treningu, może wpędzić nas w kłopoty związane z urazem. W tym artykule opiszemy najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego treningu w sportach wytrzymałościowych.

Zadbaj o mięśnie całego ciała – niektórzy sportowcy koncentrują się tylko na wzmacnianiu jednej partii ciała, przez co, dochodzi do pogorszenia sylwetki, oraz zwiększonego ryzyka urazu. Nie przeciążaj się – częstym błędem amatorów, jest zbyt częste trenowanie i stawianie sobie zbyt dużych celów. Dobieraj obciążenie treningowe do swoich potrzeb i nie zwiększaj go, jeśli na aktualnym poziomie, odczuwasz silne zmęczenie.

Schudnij, jeśli powinieneś – gdy masz nadwagę, dochodzi do znacznie większego obciążenia stawów niż w przypadku prawidłowego BMI. W takiej sytuacji, warto włączyć ćwiczenia jako element wspomagający utratę wagi, a dopiero później, stosować intensywne treningi i walczyć o coraz lepsze wyniki.

Pamiętaj o rozgrzewce – mięśnie powinny pracować na pełnym obrotach dopiero po rozgrzewce. Zapewnia ona prawidłową ruchliwość stawów oraz zmniejsza ryzyko zwichnięcia lub naciągnięcia stawów. Dbaj o prawidłową dietę – stosowanie diet, które eliminują niektóre składniki odżywcze, może skończyć się niedoborami makro i mikroskładników, przez co, organizm nie będzie w stanie odbudowywać tkanek uszkodzonych podczas wysiłku. Dieta powinna zapewniać wszystkie składniki odżywcze.

Kontakt

Młynarska 15

00-001 Warszawa